1932 yılında Trabzon’un Akçaabat ilçesinde dünyaya gelen bugün 70 yıla dayanan Beton Helvanın kurucusu Mustafa Özbak’ın hikayesi çocukluk yıllarında başlamıştır.

Trabzon’un Moloz semtinde 12 yaşında küçük bir şekerlemecide çırak olarak işe girmesiyle helva serüveni başlamıştır. Yıllar geçtikçe kendini geliştirip aranan bir usta haline gelmiştir. Çırak olarak girip kendini geliştirerek ustalık seviyesine ulaştığı 1950’li yıllarda çalışmış olduğu yerden ayrılıp kendi imalathanesini açmak için kolları sıvamıştır.

Sene 1953 helva sanatçısı Trabzon Uzun Sokakta bulunan Saruhan pasajında kendi helvasını üretmeye başlamıştır. Helva ustası helvasının lezzeti ve kalitesi için helva kazanının başından asla ayrılmazdı. Abisi Kazım Özbak kardeşinin yaptığı bu muazzam helvaları halkla buluşturuyordu.

Kısa zamanda yaptığı helvanın lezzetinin nam-ı Trabzon’a yayılmıştır. O yıllarda farklı bölgelerden gelen üniversite öğretmenleri, profesörler yedikleri helvanın lezzetini geldikleri bölgelere yaymışlardır.Lezzetiyle namını Türkiye’ye yayan bu muazzam helvanın artık bir ismi olmalıydı. O yıllarda işyerinin üst katında beton mimarlık ofisi bulunmaktaydı. Müşteriler helva dükkanın yerini tarif etmek için beton mimarlığın altı şeklinde adres tarif ederlerdi. Müşterilerin adres tarif etme şekli ve helvanın mermer üzerindeki görüntüsünden dolayı beton helva ismiyle satılmaya başlanmıştır. Böylece beton helva markası doğmuş ve akabinde tescillenmiştir.

2009 yıllarında Uzun sokaktaki imalathaneden taşınıp Çamlık- Trabzon’ da daha büyük bir üretim tesisi kurulmuş ve yeni tesise geçilmiştir. Günümüzde üretim halen daha da buradan sürdürülmeye devam etmektedir.

BetonHelva’ nın helvasının yanı sıra dondurması, şirası, salebi dillere destan olmuştur. Beton Helva dondurması Trabzon’ un yaylarından özel olarak toplanılarak getirilen doğal inek sütü ve en iyi sahlepler toplanıp işlenilerek yapılmaktadır. Dondurmanın yanına da yaz aylarının ayrılmaz bir ikilisi haline gelen üzüm den üretilen şıra içeceği üretilmektedir.

Beton Helva üretimde gelenekselliği koruyarak, fabrikasyonlaşmadan ilk günkü gibi aynı kalite ve lezzetle Trabzon ve Türkiye deki şube, market ve tedarikçi kanallarıyla ürünlerini tüketicilerine sunmaktadır.